Rekrutacja programistów: 5 porad jak dobrze przygotować się do spotkania

Rekrutacja programistów to temat niezwykle ważny w CodersTrust Polska. Najlepszym źródłem przydatnych informacji na temat tego, jak powinna wyglądać rekrutacja programistów juniorów są specjaliści, którzy weryfikują ich umiejętności. O tym jak przygotować się do rekrutacji opowiada pan Łukasz Mazek, Lider Zespołu IT w IT Republic, które to zajmuje się wspieraniem klientów w kompleksowym doborze pracowników, którzy spełnią ich oczekiwania.

 

Czytając poradniki „Rekrutacja programistów - jak przygotować się na rozmowę” możemy zaobserwować pewne powtarzające się rady:

- Zdobądź informację na temat firmy do której aplikujesz
- Popraw swój wizerunek w sieci – zgodność na portalach takich jak LinkedIn, GoldenLine, Facebook
- Przygotuj sobie odpowiedzi na pytania typu „Jakie są Twoje mocne i słabe strony?”
- Nie wahaj się zadawać pytań o stanowisko oraz wynagrodzenie
- Zadbaj o właściwy, elegancki ubiór

 

Czy mógłby Pan się do nich odnieść uwzględniając przy tym rekrutację na stanowisko w branży IT? 

Zdecydowanie są to cenne rady na każdą rekrutację. Cześć „miękka” rekrutacji właśnie na tym polega, żeby zachować spójność i pokazać się z najlepszej możliwej strony. Można to porównać do pewnej formy sprzedaży własnej osoby. Dlatego autentyczność w autoprezentacji jest bardzo ważna. Pamiętajmy ze pierwsze wrażanie, które robimy zostaje. Otwarcie rozmowy jest zatem istotne. Z reguły na początku osoba prowadząca rekrutację programistów szuka kontaktu z kandydatem, więc początkowe pytania są bardzo ogólne.

 

Faza warm-up lub small talku to obszar, w którym jeśli jesteśmy dobrze przygotowani z wyżej wymienionych kwestii automatycznie powoduje, ze rekruter stawia „mentalne” plusy przy naszej osobie. Niestety działa to w dwie strony. Jeśli pierwsze wrażenie nie będzie najlepsze, trudno nam będzie je zatrzeć. Środowisko IT nie jest wyjątkiem. Nawet najlepsze umiejętności nie zastąpią czynnika ludzkiego jakim jest dopasowanie charakterów w teamie, czy też dopasowanie kulturowe. Mimo iż cześć miękka w IT nie odgrywa pierwszorzędnej roli to stanowi czasem element rozstrzygający czy dana osoba zostanie zaproszona do organizacji a inne nie.

 

Jak scharakteryzowałby Pan dobrego kandydata do branży IT? Co powinien zaprezentować na rozmowie kwalifikacyjnej?

 

Dobry kandydat w IT to osoba która:

- zna swoje mocne i słabe strony i potrafi je odpowiednio zaprezentować,

- jest merytoryczna w swoich wypowiedziach

- przejawia chęć do rozwoju

- nie uprawia demagogii

- potrafi powiedzieć coś o sobie i swoich zainteresowaniach poza pracą

- jest spójna pod względem prezentacji podczas rozmowy wstępnej i zaprezentowanych informacji w CV.

 

Jakie błędy najczęściej popełniają osoby szukające pracy podczas rozmów kwalifikacyjnych?

Do nas, osób rekomendujących kandydatów spływa także bezpośredni feedback dotyczący kandydatów. Najczęściej jesteśmy informowani o niedopasowaniu stawki do posiadanych kwalifikacji, zawieraniu informacji w CV, które podczas weryfikacji się nie potwierdzają czy nie wpisywanie w CV istotnych umiejętności, o których dopiero na rozmowie się dowiadujemy.

Stres, jest potrzebny, tak jak trema u aktora, ale jego nadmiar rzutuje na ocenę ogólną kandydata i stawia w wątpliwość jego odporność na stres w pracy. Jeśli Twój poziom doświadczenia jest zgodny z faktycznymi umiejętnościami - nie masz się czym przejmować. Tylko nie spóźnij się na spotkanie rekrutacyjne!

 

Czy mógłby Pan dać jakieś wskazówki osobie, która przygotowuje się właśnie na rozmowę do działu IT?

Podstawowe wskazówki to:

- dobre nastawienie, rozmowa wstępna to zawsze szansa na pokazanie naszej najlepszej strony,

- dobre przygotowanie: merytoryczne na możliwie najlepszym dla nas poziomie, wiedza na temat firmy, do której idziemy, co robi, co ją wyróżnia,

- otwartość i elastyczność podczas rozmowy,

- nie stresować się

- ubrać się odpowiednio, nawet branży IT ważny jest jak ktoś się prezentuje na rozmowie wstępnej. Pamiętajmy ze cześć techniczna nie wymaga garnituru, tu nasza praktyka i dobre przygotowanie nas obroni, natomiast cześć „miękką” poprowadzi osoba z HR i ona zwróci na wygląd uwagę.

 


Chcesz pracować w IT, ale brakuje Ci kwalifikacji?
Zdobądź je na bootcampach CodersTrust Polska!

Zapisz się na Bootcamp Java Master Mentor, kurs tworzenia stron internetowych WordPress & Freelancing, kurs Wirtualna Asystentka


Łukasz Mazek

Autor artykułu:

Łukasz Mazek

Lider Zespołu IT w IT Republic

Najnowsze artykuły:

Zapisz się do newslettera

Podaj nam swój adres e-mail a będziemy informować Cię o naszych ofertach specjalnych, wydarzeniach przez nas organizowanych oraz przesyłać ciekawe poradniki na temat nauki programowania.