{}


Blog firmowy – jak się do tego zabrać

Prowadzenie bloga firmowego to zadanie, które może wylądować na liście naszych obowiązków w każdej chwili. Być może firma lub organizacja, w której pracujesz, już go prowadzi, a może dopiero przymierza się do takiego projektu. Niezależnie od tego, kiedy już dojdzie do realizacji, niejednokrotnie pojawiają się pilne, praktyczne pytania: o czym pisać, jak często, skąd brać pomysły?

Dziś prezentujemy kilka sposobów na to, jak generować treści ciekawe, istotne dla naszej grupy docelowej i służące naszym celom. Ważne jest także, aby ich produkcja nie była dla nas zbyt wielkim ciężarem. W tym celu należy szukać wsparcia – gdzie? Jak planować ewentualną współpracę? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Blog firmowy – Twoja wizytówka

W dzisiejszych czasach wiele firm decyduje się na aktywną pracę z produkcją własnych treści. Dobry content pokazuje m.in. naszą wiedzę, podejście do pracy i kompetencje. Utrzymanie aktywnego bloga wymaga jednak produkcji konkretnych, profesjonalnych tekstów, doboru ilustracji, grafik, filmów, a na dalszym etapie promocji m.in. w social mediach.

Od strony praktycznej może to być zatem spora inwestycja. Dlatego warto przemyśleć m.in.:

  • jak często chcemy publikować na naszym blogu
  • jakie są nasze mocne strony – z czego słynie firma, jakich mamy specjalistów, sukcesy
  • jak można wykorzystać nasze kontakty do generowania interesujących treści — m.in. partnerów, współpracujące firmy
  • kto może pomóc w realizacji projektu – pisać, filmować, udzielić wywiadu lub go przeprowadzić

Kim jesteś i o czym będziesz opowiadać

Wiele osób zastanawia się, jaką tematyką powinno wypełnić bloga. Zależnie od branży i profilu firmy może to być spore wyzwanie. Ważne, aby zdecydować o tym, jaki rodzaj przekazu pasuje do naszej marki i co chcemy uzyskać poprzez nasze publikacje. Na pewno chcemy budować renomę, pokazywać się od profesjonalnej strony oraz przekonywać o naszych kwalifikacjach. Do kogo kierujemy nasze treści? Co będzie interesujące dla tych osób?

Dobrym pomysłem może być więc opisywanie własnej działalności: case study, relacja z jakiegoś przedsięwzięcia lub wydarzenia, podsumowanie projektu. Dobrze, jeśli zechcemy podzielić się wiedzą — użyteczne będzie pisanie poradników, komentarzy do aktualnych wydarzeń, a nawet opracowywanie głośnych tematów, jeżeli zależy nam na takiej obecności w mediach. Jeśli mamy na ten temat konkretną wiedzę i chcemy skomentować wybrany temat, może stać się to istotnym głosem w większej dyskusji i skierować do nas osoby poszukujące informacji waśnie w tym zakresie.

Specjaliści to skarbnica wiedzy

Skąd jednak brać wiedzę i pomysły do wszystkich tych produkcji? Na pewno warto spojrzeć na naszych partnerów i współpracowników — każdy z nich ma określone kompetencje i doświadczenia, którymi może się z nami (i światem) podzielić. Na podstawie konkretnych danych łatwiej jest określić temat i stworzyć interesującą treść.

Warto przemyśleć, który temat jest danemu profesjonaliście najbliższy i może wspierać naszą misję, budować wizerunek. Zwykle najłatwiej pracuje się z drugą osobą, kiedy znajdziemy wspólny mianownik i balans między naszymi potrzebami a jej obszarem pracy. Najlepiej wybrać temat, w którym czuje się ona naprawdę dobrze. Może wystarczy poprosić współpracownika o zbiór informacji w punktach, a następnie opracować większą całość na tej podstawie? Warto przedyskutować nasze strategiczne cele związane z publikacją i zastanowić się, jakie mamy opcje, jeśli chodzi o środki wyrazu.

Interesuje Cię tworzenie stron i prowadzenie blogów?

Sprawdź nasz kurs WordPress i Freelancing i zdobądź kompetencje przyszłości.

Wywiady – pytaj i informuj

Wywiad to jedna z najłatwiej przyswajalnych treści. Dialog jest dla nas naturalny, w ten sposób szybko zdobywamy wiedzę o świecie. Jest to również świetny sposób na stworzenie Q&A na wybrany temat, przy współpracy z drugą osobą. Warto wykorzystać elastyczność formatu, by wyjaśniać, opowiadać, doprecyzowywać i eksponować wybrane zagadnienia. Kiedy przygotowujesz wywiad, potrzebujesz przede wszystkim przeanalizować sytuację: z kim będziesz rozmawiać i jakie są potrzeby grupy docelowej. Czym interesuje się Twój klient? Co jest dla niego istotne? Co chciałby wiedzieć potencjalny partner biznesowy, jeśli to właśnie do niego kierujesz przekaz? Z drugiej zaś strony – kim jest rozmówca i co szczególnego może powiedzieć na temat istotny dla Twojej firmy i działalności? W jaki sposób możesz wykorzystać jego unikatową wiedzę i znajomość ważnego tematu? Zaplanuj treść i skonsultuj z rozmówcą przed stworzeniem pytań.

Dbaj o jakość treści

Ostatnia sugestia dotyczy zasadniczo jakości materiałów – to najważniejszy aspekt produkcji treści. Czytelnik usatysfakcjonowany naszą publikacją będzie spędzał więcej czasu na stronie i chętnie na nią wracał. Istotne jest więc, aby blog firmowy był spójny, oferował wartościową wiedzę, komentarz do aktualnych wydarzeń, budował markę i stymulował rozwój istotnych relacji.

 

Autor artykułu:

Dorota Berg

Content Marketing Specialist

Najnowsze artykuły:

Zapisz się do newslettera

Podaj nam swój adres e-mail a będziemy informować Cię o naszych ofertach specjalnych, wydarzeniach przez nas organizowanych oraz przesyłać ciekawe poradniki na temat nauki programowania.