{}


Programista Front End – pierwsza rozmowa o pracę w branży IT.

Nasza kursantka Weronika została zaproszona do dużej firmy ubezpieczeniowej na rozmowę o pracę na stanowisku Front-end Developer.

Obejrzyj film i dowiedz się jak wygląda pierwsza rozmowa o pracę z działem IT na stanowisko - programista Front End

Weronika studiuje dziennie, więc nie zdecydowała się na staż w pełnym wymiarze godzin oferowanym przez firmę, ale jest niezwykle zadowolona z doświadczenia, jakie zyskała podczas rozmowy. Poprosiliśmy ją o to, żeby podzieliła się z nami swoimi wrażeniami z tego spotkania. Przeczytajcie jak ono wyglądało i jakie przygotowała dla Was wskazówki, które pomogą Wam lepiej wypaść podczas pierwszych rozmów o pracę.

Na miejscu byłam pół godziny przed czasem. Gdy zobaczyłam, jak wielki jest budynek, do którego miałam zaraz wejść, przeszła mnie fala gorąca. Rekruter prowadził mnie przez labirynt korytarzy do małego pokoju, gdzie następnie odbyła się 1,5 godzinna rozmowa. Mimo wszystko wyszłam zadowolona. Dlaczego? Bo pamiętałam o kilku ważnych zasadach, które mi w tym pomogły:

Przeczytaj coś o firmie

Dobrze jest wiedzieć czym mniej więcej zajmuje się firma, do której aplikujesz. Raczej nie zapytają Cię o strukturę firmy, ale ubiegając się o stanowisko Web Developera warto wiedzieć na jaki temat będą strony, które będziesz tworzyć.

Przemyśl, jakie pytania mogą Ci zadać

Ubiegałam się o stanowisko programisty, więc oprócz pewniaka – czyli pytań z zakresu tego co umiem i co wpisałam w CV rekruter spytał, dlaczego wybrałam programowanie oraz czego oczekuję od pracy w ich firmie. Może się też zdarzyć, że zapytają Cię o Twoje wady i zalety, albo mocne i słabe strony. Warto wcześniej przygotować sobie odpowiedzi na takie pytania, bo gdy dojdzie stres, może się okazać, że nic Ci nie przychodzi do głowy. Przemyśl albo wygoogluj jakie jeszcze pytania zadają rekruterzy osobom ubiegającym się o Twoje stanowisko. Dzięki temu będzie mniej prawdopodobne, że zostaniesz zaskoczony jakimś pytaniem.

Przygotuj własne pytania

Spisz sobie pytania, jakie chciałbyś zadać rekruterowi. Gdyby o którejś z tych rzeczy nie wspomniał – będziesz przygotowany i na pewno o niczym nie zapomnisz. Dodatkowo pokażesz, że jesteś uważny i słuchasz tego, co mówi.

Pierwsze wrażenie

Ubierz się schludnie. Więcej o tym przeczytasz w artykule Forbesa. Dzięki temu pokażesz, że jesteś poważnym człowiekiem, który na serio bierze pracę, o którą się ubiega. Bądź pewny siebie i dumny ze swoich osiągnięć - tak jak odbierasz siebie, odbierają Cię inni. Mój rekruter od razu wyczuł, że się stresuję, a także moment, w którym ten stres już opadł.

Po wstępnej rozmowie usiadłam przy komputerze i musiałam udowodnić to, co potrafię i co widnieje w moim CV. Dlatego przede wszystkim musicie pamiętać o tej zasadzie:

Trzeba być szczerym i mówić prawdę

Nie deklaruj się, że coś umiesz, gdy tak nie jest, zarówno podczas rozmowy jak i w CV. W razie pytania o materiał, którego jeszcze nie znasz, lepiej przyznać się do niewiedzy niż udawać, że jesteś specjalistą w tym zakresie. Tak samo, jeśli nie zrozumiałeś czegoś, co powiedział rekruter - po prostu poproś go o powtórzenie lub dopytaj.

Rekruter widział w moim CV, że nie mam zbyt dużego doświadczenia w branży i z racji tego spotkanie miało raczej formę sprawdzenia tego, czy umiem logicznie myśleć i jak szybko potrafię przyswajać nowe informacje.

Na takie rozmowy zabierz ze sobą ważne dokumenty. Ja zawsze mam przy sobie teczkę ze swoim CV, które wysłałam firmie oraz dyplomy i certyfikaty potwierdzające moje uczestnictwo w szkoleniach wymienionych w CV.

Teraz najważniejsza zasada – nie zapominaj też o uśmiechu!

Im lepiej się przygotujesz do spotkania, tym mniejsza będzie szansa na to, że zostaniesz czymś zaskoczony. Dzięki temu będziesz się mniej stresować i będziesz mógł pokazać rekruterowi, jaki jesteś naprawdę.

Paulina Brudka

Autor artykułu:

Paulina Brudka

Najnowsze artykuły:

Zapisz się do newslettera

Podaj nam swój adres e-mail a będziemy informować Cię o naszych ofertach specjalnych, wydarzeniach przez nas organizowanych oraz przesyłać ciekawe poradniki na temat nauki programowania.