{}


Rekrutacja pracowników IT – proces, etapy, najczęstsze praktyki

 

 

  1. Czy oferty zatrudnienia dla pracowników z działu IT można  znaleźć na popularnych portalach rekrutacyjnych czy obecnie istnieje już inny, bardziej innowacyjny system poszukiwania kandydatów?

 

Portale społecznościowe, portale branżowe IT, fora oraz strony specjalistyczne to największa źródło ogłoszeń o pracę. Oczywiście nie można zapominać o komercyjnych portalach z ogłoszeniami o prace. W ten sposób wiele osób znajduje zatrudnienie. Z punktu widzenia konsultanta / rekrutera ważne są te źródła, które dają możliwość interakcji z potencjalnym kandydatem oraz bezpośredniego do niego dotarcia. Dlatego używamy mediów społecznościowych, jako głównego poza bazą kandydatów metod komunikacji.

 

 

  1. Jakie są procesy rekrutacji w branży IT? 

 

O co dokłanie chodzi? Proszę o doprecyzowanie pytania

 

  1. W przeważnie ilu etapach odbywa się rekrutacja na stanowisko IT? Czym różnią się od siebie poszczególne etapy?

 

W zależności od klienta, dla którego pracujemy oraz stopnia skomplikowania projektu odbywają się od 1 do nawet 3 etapów rekrutacji. Zaczynamy od etapu weryfikacji jeszcze przed wysłaniem rekomendacji potencjalnego kandydata do klienta. Polega to na sprawdzeniu przez doświadczonego konsultanta dopasowania profilu kandydata pod względem technicznym do danego stanowiska. Sprawdzamy technologie, badamy motywację, oczekiwania finansowe, cele zawodowe, oraz elementy specyficzne co do oczekiwań klienta, upewniając się ze dana kandydatura będzie właściwa.

Kolejnym etapem jest rekomendacja na spotkanie u klienta. Samo spotkanie to zazwyczaj weryfikacja techniczna pod konkretny projekt sprawdzająca stopień znajomości potrzebnych technologii a kolejny etap to np. sprawdzenie dopasowania osobowościowego i umiejętności miękkich. Potem dostajemy informację czy będzie oferta składana czy też nie. Jak zatem widać każdy etap jest inny i tworzy niejako wstęp do kolejnego.

 

 

  1. Czy obecnie podczas rekrutacji uwzględnia się obecność osób „technicznych”, które są w stanie zweryfikować wiedzę kandydata? W jaki sposób na spotkaniu są weryfikowane umiejętności?

 

W każdej rekrutacji związanej z technologią zawsze jest osoba „techniczna” powiązana bezpośrednio z technologią danego projektu. Ta osoba ma decydujący wpływ na ofertę dla kandydata, ponieważ umieszcza jego umiejętności na skali i porównuje ze sobą kandydatów pod tym względem. Weryfikacja odbywa się za pomocą : testów, zadań (zarówno online jak i na żywo) , projektów, prezentacji, pair-programming, ale także w zwykłej rozmowie testującej znajomość zagadnień lub case study. Zależy to od projektu, technologii oraz poziomu stanowiska.

Bez takiej osoby decyzje procesowe nie zostaną prawidłowo podjęte.

 

  1. Czego na pewno kandydat może spodziewać się podczas rekrutacji do branży IT?

 

Branża cały czas zaskakuje swoją innowacyjnością oraz promowaniem nowych trendów. Nie ma zatem jednej recepty na rekrutację. Jedno co jest pewne to fakt że mimo że obecnie jest „rynek pracownika” to rozmowa na pewno nie będzie formalnością i mimo wysokich kwalifikacji rozmowa techniczna zazwyczaj jest trudna. Pracodawca chce mieć pewność, że dana osoba poradzi sobie w trudnej sytuacji i że to właśnie ten kandydat ubogaci swoim doświadczeniem oraz osobą jego firmę. Wiedza i przygotowanie do spotkania z zakresu w którym pracuje klient jest zatem kluczowe. Można się spodziewać szczegółowej i dogłębnej analizy własnej wiedzy. Rzetelny feedback to natomiast już reguła, wiemy więc gdzie są błędy i jak je poprawić.

 

  1. Obecnie na rynku możemy zaobserwować dużą konkurencję. Czy firmy same szukają kandydatów czy wciąż to kandydaci zgłaszają się do firm?

 

Są firmy oraz obszary na rynku w których kandydaci pracują dużo chętniej niż w innych. Tak jak rynek przechodzi przez różne fazy, tak branża IT. Rozwój technologiczny jest na tyle duży, że organizacje nie podążające za trendem przestaną się liczyć i będą musiały starać się o pracownika dużo bardziej niż firmy które dostrzegły potencjał i go wykorzystały. Jest to ciekawy proces w którym należy wyważyć wydatki n nowe technologie oraz kształcenie pracowników a pozostawaniem „3 kroki” w tyle.

 

  1. Czy umiejętności techniczne są najważniejsze w procesie rekrutacji? Czy to one ostatecznie decydują o uzyskaniu pracy?

 

Może w klasycznym modelu rekrutacji nie są one decydującym czynnikiem natomiast jeśli chodzi o IT to jest to absolutny klucz. Kandydaci się rozpatrywani po umiejętnościach. Jest to absolutny determinant zatrudnienia. Oczywiście kwestie miękkie, opasowanie kulturowe są ważne ale nie decydujące.

 

  1. W jaki sposób odbywa się selekcja kandydatów? Co przesądza o wyborze pracownika?

 

Jak już wspomniałem w poprzedniej akapicie umiejętności i wiedza do klucz. Pierwsza rzeczą będzie wiedza z zakresu technologii. Proporcja jest 70% (umiejętności) 30% (osobowość). Trzeba zaznaczyć ze mówimy o specjalistach, którzy lata poświęcili na nauczenie się tego co dziś potrafią. Zaryzykowałbym stwierdzenie ze umiejętności to czasem 90% sukcesu, proszę zwrócić uwagę na pracę zdalną. tam liczy się zwykle wynik praca. Jasną sprawą jest, ze im lepsze dopasowanie kulturowe i społeczne do danej organizacji tym szansa zatrudnienia rośnie.

 

  1. Czy CV osoby chcącej pracować w branży IT powinno się czymś wyróżniać?

 

Chciałbym udzielić złotej wskazówki w tym zakresie ale znowu jej nie ma.

CV powinno być czytelne oraz w wyraźny sposób mówiące o doświadczeniu danej osoby i skąd to doświadczenie wynika. Tu liczą się fakty i każdy, nawet drobny projekt jest ważny. CV w tylu „one page” już nie jest atrakcyjne. Podsumowanie swojej osoby na początku jest często stosowany. Jest to odbierane jako „wizytówka” danej osoby i zachęta do dalszej lektury. Często spotykamy się ze skalą, na której wypisane są poziomy umiejętności kandydata. Warto umieścić link do swojego portfolio, jeśli takowe posiadamy. Nie warto przesadzać z ilością grafiki w CV. Im bardziej przejrzyste tym lepiej.

Autor artykułu:

Łukasz Mazek

Lider Zespołu IT w IT Republic

Najnowsze artykuły:

Zapisz się do newslettera

Podaj nam swój adres e-mail a będziemy informować Cię o naszych ofertach specjalnych, wydarzeniach przez nas organizowanych oraz przesyłać ciekawe poradniki na temat nauki programowania.