{}


Dlaczego systematyczność jest tak ważna w nauce programowania?

Dla wielu osób programowanie wydaje się bardzo skomplikowanym procesem, którego nauka zajmuje długie lata. To wrażenie łatwo może przestraszyć początkujących, a wtedy szybko tracą systematyczność w uczeniu się. To pogarsza efektywność ich pracy i koło się zamyka – są coraz mniej zmotywowani do regularności i coraz wolniej zdobywają wiedzę.

Ten czarny scenariusz dotyczy wielu osób zaczynających swoją przygodę w IT. Przez to powstają plotki i pogłoski o ciężkiej nauce programowania. A tak naprawdę dużej części osób brakuje tylko systematyczności.

Dlaczego systematyczność jest taka ważna?

Każdy ma swój styl nauki, który mu najbardziej odpowiada. Jednak systematyczność powinna być ważna dla wszystkich.  Niezależnie od czasu i rodzaju uczenia się, regularność to najlepszy sposób na usystematyzowanie swojej wiedzy. Zdecydowanie w każdej dziedzinie jest ważna i przynosi świetne efekty. Najłatwiej to widać na przykładzie diety lub ćwiczeń – tylko regularne zdrowe odżywianie się i wysiłek fizyczny pozwolą nam schudnąć. Nie wystarczy raz pójść na bardzo ciężki trening lub nie jeść nic przez jeden dzień. Dlatego, nawet jeżeli świetnie rozumiemy cały materiał dzień po nauce, to warto do niego wrócić jeszcze raz  po dłuższym czasie.

 

A co na to Twój mózg?

To wszystko z powodu mózgu, który dzieli pamięć na krótkotrwałą i długotrwałą. Żadna informacja nie trafia do pamięci długotrwałej od razu, najpierw musi być kilkukrotnie powtórzona. W innym przypadku mózg kwalifikuje ją do pamięci krótkotrwałej i szybko zapomina, kiedy przestajemy jej używać. Za utrwalone wiadomości, które trafią do pamięci długotrwałej, pozostają na długo zapamiętane. Wtedy nasz umysł uznaje te informacje za ważne i warte przechowywania. Dopiero po tym możemy skorzystać z naszej wiedzy szybko i bez wysiłku. Inaczej nasza ciężka praca najczęściej zostanie zapomniana. Im więcej i im częściej będziemy powtarzać w różnych odstępach czasowych, tym na o wiele dłużej zapamiętamy informacje. Dodatkowo będziemy mogli je sobie coraz szybciej przypominać. To kluczowe w nauce materiału, który jest obszerny i skomplikowany, a chcemy z niego często korzystać. Takim materiałem z pewnością możemy nazwać wiedzę o programowaniu.

Jak przyda się w nauce programowania?

Programowanie potrafi być trudne, bardzo często pewien materiał musimy umieć bardzo dobrze, aby móc iść dalej. Dlatego właśnie systematyczność jest kluczowa i należy o niej pamiętać. Z drugiej strony, jeżeli będziemy kodować regularnie, to nasze umiejętności mogą bardzo szybko wzrosnąć, nawet pomimo wcześniejszych niepowodzeń. Zwłaszcza w programowaniu, które opiera się na praktyce, systematyczna praca da najlepsze efekty i szybko przełoży się na naszą wiedzę. Z tego powodu kursy oraz bootcampy kodowania są tak intensywne i nie uwzględniają długich przerw w nauce. To sprawia, że w tak krótkim czasie możemy bardzo dużo się nauczyć. Wszystko dzięki regularności. Jej wagę podkreśla również jeden z naszych mentorów – Radosław Madecki:

„Aby ułatwić sobie systematyczność naszej pracy, absolutną podstawą jest podzielenie zadań na maksymalnie małe elementy. To pozwoli nam na poświęcanie około 30-60 minut na poszczególne zadanie i sprawi, że będziemy mogli każdego dnia wykonać mały, ale znaczący krok w stronę sukcesu. W innym przypadku często poświęcamy jednego dnia wiele godzin, rwiemy włosy z głowy, a przez takie natężenie zadań, nasza praca jest zdecydowanie mniej efektywna. Podobnie jak z nauką języka — lepiej codziennie w małych ilościach, niż raz w tygodniu próbować zrobić wszystko naraz.”

Systematyczność na każdym poziomie

Regularna nauka jest ważna nie tylko dla początkujących, choć im szczególnie pozwoli na o wiele szybsze i trwalsze efekty. Jej rola jest również istotna dla osób o większym doświadczeniu. Ucząc się nowych języków i narzędzi, ważne jest, aby od początku dobrze zapamiętać materiał i nie musieć tracić czasu w przyszłości na ponowną naukę od początku. Poza tym ważne jest, aby różnorodność nowej wiedzy nie sprawiła zapomnienia tej starej. Dzięki systematycznemu powtarzaniu będzie to o wiele łatwiejsze.

Jak to zrobić w praktyce?

Systematyczność może wydawać się trudna, ale wcale nie musi taka być. Jest wiele dobrych zwyczajów, które są proste i szybkie w przyswojeniu. Codzienna krótka powtórka pod wieczór, tego, czego nauczyło się danego dnia, bardzo łatwo staje się zwykłym elementem dnia. To pozwoli na częste utrwalanie małych porcji materiału – dokładnie o to chodzi w systematyczności. Innym dobrym pomysłem jest ustalanie planów na dzień, tydzień, czy miesiąc z określonymi celami i założeniami. To zmusza do regularności, ponieważ głupio nam przyznać, że nie trzymam się swoich harmonogramów. Używanie różnych rodzajów przypomnień, kalendarzy, list i planerów to też świetny sposób na pamiętanie o swoich obowiązkach. Innymi pomocnymi narzędziami mogą okazać się aplikacje na telefon, które pomagają w organizacji lub karteczki z zadaniami umieszczone w widocznym miejscu. Przykładami takich narzędzi mogą być: Habit Bull, Habitica, Todoist, Wunderlist.

Systematyczność przyda się każdemu, kto chce programować niezależnie od jego poziomu. Jest kluczowa w nauce i znacząco przyspiesza jej czas.

 

Jeśli chcesz porozmawiać z nami o nauce lub kursach — odezwij się do nas!


Autor artykułu:

Janek Galiński

Najnowsze artykuły:

Zapisz się do newslettera

Podaj nam swój adres e-mail a będziemy informować Cię o naszych ofertach specjalnych, wydarzeniach przez nas organizowanych oraz przesyłać ciekawe poradniki na temat nauki programowania.