{}


10 najczęstszych błędów w tworzeniu stron w WordPress

29% stron w sieci, od małych blogów po duże portale newsowe, działa w oparciu o system zarządzania treścią WordPress.

Elastyczność tego systemu sprawia, że zdobywa on nowych użytkowników, którzy często nie mają pojęcia o podstawowych zasadach obowiązujących przy tworzeniu stron WordPress. Brak tej wiedzy, może przysporzyć sporo problemów w przyszłości właścicielowi strony.

 

Brak wyraźnej wizji dotyczącej funkcjonalności strony

tworzenie stron w WordPress

Każdy proces tworzenia strony w WordPress powinien poprzedzać szczegółowy wywiad lub zastanowienie się do czego dana strona będzie służyła? Do jakiego odbiorcy jest kierowana? Jaki główny cel ma spełniać? W jaki sposób, poprzez jakie funkcjonalności na stronie można ten cel osiągnąć? Często projekt musimy rozrysować markerem podając informacje, jaka interakcja ma nastąpić po kliknięciu na dany przycisk lub co się ma wyświetlić np. po najechaniu wskaźnikiem myszy na wybrane pole.

Zupełnie inne funkcjonalności trzeba dodać do prostej strony, która będzie zwykłą wizytówką, inne do sklepu, inne rozwiązania zastosujesz do Landing Page. Ważne jest wiedzieć jaką strategię marketingową i komunikacyjną obrał właściciel strony, bo od tego będzie zależało z jakimi dodatkowymi narzędziami należy połączyć stronę.

Wybór serwera w oparciu o cenę, bez sprawdzenia specyfikacji

Często jest tak, że początkujący twórcy wybór serwera pozostawiają klientowi. Ten dokonuje wyboru na podstawie ceny nie uwzględniając  tego jakie parametry techniczne dany usługodawca oferuje. Serwer również wybieramy w oparciu o wywiad jaki cel ma osiągnąć strona oraz jaką liczbę odwiedzających planujemy gościć na naszej stronie.

tworzenie stron w WordPress

Podstawowe kwestie na jakie trzeba zwrócić uwagę to przede wszystkim jakiego rodzaju serwera (współdzielony, VPS, dedykowany) potrzebujemy by strona działała

szybko i sprawnie. Czy będzie nam potrzebny serwer, który zapewnia lepszą moc obliczeniową (lepsze procesory, więcej pamięci RAM it

p.)  Warto sprawdzić jaka wersja interpretera PHP jest zainstalowana na serwerze, czy są limity np. pojemność bazy danych, miejsce na dysku na pliki oraz transfer danych. Jakie są ograniczenia co do ilości kont e-mail? Należy sprawdzić, czy serwer zapewnia ochronę antywirusową oraz przed atakami. Jak często jest robiona kopia zapasowa (bazy i plików)? Ważne informacje dotyczą również dostępności serwera. Każdy serwer potrzebuje czasu na konserwację, więc warto wiedzieć jak częste oraz w jakich porach dnia są przerwy w dostawie usługi. Należy również sprawdzić czy w ofercie mamy również certyfikat SSL (Secure Sockets Layer), który zapewnia ochronę witryn internetowych poprzez bezpieczne połączenie z serwerem. Zaawansowane szyfrowanie danych zapewnia ochronę przetwarzania wrażliwych informacji, takich jak dane prywatne, płatności, loginy i hasła.

 

Na forach internetowych warto zapytać o opinię o danym hostingu. Dowiedź się czy często są awarie oraz jak wygląda wsparcie techniczne. Może okazać się, że wsparcie techniczne widnieje tylko w ofercie, a realnie trzeba długo czekać na odpowiedź lub odpowiedź kieruje nas do działu Pomoc na stronie usługodawcy i żaden sposób nie rozwiązuje naszego problemu.

Pominięcie kwestii bezpieczeństwa

Nawet jeśli serwer zapewnia podstawową ochronę, to może nie uchronić naszej strony przed zagrożeniami i atakami w Internecie. Potencjalne zagrożenie niosą ze sobą instalowanie wtyczek z niezweryfikowanego źródła, niezaktualizowane wtyczki, niezabezpieczone przed spamem pole „dodaj komentarz”, przechowywanie w panelu nieużywanych motywów oraz wtyczek, stosowanie domyślnego loginu „admin” oraz słabych haseł, wyłączenie aktualizacji samego WordPressa, brak certyfikatu bezpieczeństwa SSL i wiele innych.

Dużo pożytecznej informacji na temat zabezpieczenia strony postawionej na WordPressie możesz znaleźć na stronie Sylwii Stein w artykule Jak zabezpieczyć stronę na WordPress.

Zmiana plików konfiguracyjnych bez refleksji o konsekwencjach

Częstym błędem początkujących twórców, zwłaszcza tych, którzy nie znają się na programowaniu jest „grzebanie” w plikach konfiguracyjnych i podmienianie kodu na podstawie niesprawdzonej, znalezionej w Internecie informacji.

Owszem uważam, że należy szukać wsparcia na forach internetowych u bardziej doświadczonych twórców, ale cała sztuka polega na tym byście wiedzieli co zmieniacie w kodzie oraz jakie następstwa te zmiany będą za sobą niosły. Może się okazać, że rozwiązując jeden problem zepsujemy inną funkcjonalność.

Radzę więc dopytywać się o szczegóły, szukać rozwiązań u doświadczonych twórców oraz pytać jakie skutki wywoła zmiana kodu w pliku konfiguracyjnym.

Wybór nieodpowiedniego motywu do strony

To błąd, który na początku swojej przygody z WordPressem popełniłam, również ja. Ogromna ilość dostępnych motywów, w tym bezpłatnych sprawia, że początkujący twórca w repozytorium czuje się jak dziecko, które trafiło do sklepu z zabawkami. Zaczyna bawić się i kierować uwagę na tak zwane bajery wbudowane w motyw, zamiast ocenić czy wygląd, funkcjonalność i aspekty techniczne danego motywu pomogą osiągnąć cel w jakim strona powstaje?

Jeśli potrzebujemy zaprojektować zwykłą wizytówkę usługi lub produktu, to czy jest sens instalować motyw o strukturze magazynu lub dużego portalu? Trendy w modzie zmieniają się dynamicznie i tak samo dynamicznie zmieniają się trendy co do wyglądu stron w Internecie. Kiedyś  były popularne strony tworzone we Flashu, obecnie króluje prostota, minimalizm.  Jak najmniej rozpraszaczy - wyskakujących okienek, sliderów i podobnych elementów na stronie. W tym temacie polecam ciekawy artykuł o tym Jak wybrać dobry motyw WordPress Jacka Kłosińskiego.


Szukasz wsparcia w nauce tworzenia stron na WordPressie? Koniecznie weź udział w kolejnej edycji bootcampu WordPress & Freelancing ze wsparciem doświadczonych Mentorek! Zostaw swój e-mail, a my skontaktujemy się z Tobą i opowiemy o kursie


Instalowanie zbyt dużej ilości wtyczek

Wtyczki, czyli dodatki rozszerzające funkcjonalność naszej strony są zbawieniem dla osób, które nie potrafią programować. Nie umiesz zrobić kopii zapasowej? Nie problem! W repozytorium jest wtyczka, która zrobi to za ciebie. Potrzebujesz na stronę formularza kontaktowego ale nie umiesz go napisać? Nie problem! Na pewno coś znajdziesz w repozytorium.

Tak wtyczki są zbawieniem dla początkujących twórców, ale używać należy je z głową. To, że prawie na każdy wypadek można znaleźć wtyczkę w repozytorium to nie znaczy, że wszystkie musisz mieć na stronie, a już tym bardziej rób to ostrożnie jeśli tworzysz stronę dla klienta. Nie wiesz czy autor wtyczki jest doświadczonym programistą, czy dopiero rozpoczyna swoją przygodę przy tworzeniu rozszerzeń, czy zrobił wtyczkę starannie. Niektóre wtyczki mogą spowolnić działanie strony, zwłaszcza jeśli wtyczka jest napisana źle. Niektóre źle napisane wtyczki po aktualizacji mogą spowodować, że strona będzie niepoprawnie wyświetlała się lub pojawi się komunikat o błędzie, który zablokuje dostęp do kokpitu.  W tej sytuacji pomoże usunięcie wtyczki z katalogu na serwerze przez FTP. Czasami nawet dobrze napisana wtyczka może przestać działać, bo zmieniły się standardy,  a twórca wtyczki nie zdążył jej poprawić lub po prostu już jej nie wspiera.

Jeśli poważnie myślisz o WordPressie, jako o źródle swojego utrzymania to moim znaniem warto nauczyć się pisać własne wtyczki i motywy.

Instalowanie  wtyczek All-in-One

Kolejny grzech początkującego twórcy stron opartych na WordPressie, to instalowanie wtyczek  All-in-One, czyli „wszystko w jednej” oferującej wiele dodatków w jednej wtyczce. Przykładem takiej wtyczki jest np. wtyczka Jetpack Wtyczka oferuje szereg funkcjonalności statystyki, formularz kontaktowy, dodatki do galerii, tworzenie kopii zapasowych,  automatyczne publikowanie postów w mediach społecznościowych i wiele innych możliwości.

Wtyczki tego typu też należy instalować z rozwagą. Jeśli zamierzamy korzystać tylko z jednej funkcjonalności z ogromu dostępnych w niej możliwości, to znów należy zastanowić się czy jest sens instalowania całej paczki. Dodatkowo nie wszystkie funkcjonalności oferowane przez wtyczkę mogą spełniać nasze oczekiwania. Np. formularz kontaktowy w wyżej wymienionej przeze mnie wtyczce ładuje wszystkie wiadomości do kokpitu, a nie na adres e-mail. Czyli, by sprawdzić wiadomości, które odwiedzający wysłali przez formularz kontaktowy dostępny na stronie, musimy zalogować się do kokpitu w WordPressie.

Korzystanie z wtyczek All In One może prowadzić również do konfliktu z innymi wtyczkami, które zainstalowaliśmy na stronie. Diagnoza pod kontem, które wtyczki z jakim elementem paczki Allin One są nie kompatybilne, może być dosyć trudna.

Brak stosowania zasad UI/UX

tworzenie stron w WordPress

User interface i User experience (UI/UX). UI - odpowiada za aspekt techniczny, czyli z czego (jakich funkcjonalności) ludzie korzystają na naszej stronie. UX - odpowiada za aspekt emocjonalny , czyli czego użytkownik doświadcza odwiedzając naszą stronę.

Brak mobilnej wersji strony, nieczytelne czcionki, stosowanie zbyt wielu różnych krojów i rozmiarów czcionek, niefunkcjonalna strona (np. strona niedostosowana dla osób słabo widzących), chaos na stronie, nieodpowiednie odstępy między wierszami, złe dobranie koloru tekstu do koloru tła, zbyt długo ładująca się strona oraz inne ważne elementy odpowiadające za funkcjonalność i wygląd naszego serwisu mogą spowodować, że użytkownik szybko ją opuści oraz pójdzie do konkurencji. Często zapominamy sprawdzić wygląd naszej strony na różnych urządzeniach oraz w przeglądarkach. Niestety ten sam motyw może inaczej wyświetlać się w Mozilli, a inaczej w Operze. Natomiast responsywność strony (wygląd dostosowany do urządzeń mobilnych) to obecnie standard.

Strona powinna być łatwa w obsłudze oraz sprawiać by użytkownicy jak najdłużej chcieli na niej pozostać lub do niej wracać. 

Pominięcie kwestii dotyczącej optymalizacji strony

Szybkość działania strony jest bardzo ważna. Ważne też by nasza strona była przyjazna dla robotów, które indeksują stronę pod kontem wyszukiwarek.

Nieodpowiedni format i rozmiar obrazków, brak opisu oraz nieczytelne nazwy obrazków (np. 03864.jpg), nieprzyjazne lub niedziałające linki, zbędne elementy w sekcji <head>, spowalniające stronę wtyczki, nieprzemyślany sposób na kategoryzację treści (np. używanie do wszystkich wpisów zarówno kategorii jak i tagów), wszystkie te elementy mogą źle wpływać na SEO (Search Engine Optimization) strony oraz mieć negatywny wpływ na widoczności naszej witryny w rezultatach wyszukiwania.

Brak aktualizacji i kopii zapasowych strony

O tym jaki wpływ na bezpieczeństwo naszej witryny wpływają aktualizacje WordPressa, motywów i wtyczek pisałam wyżej lecz spotykałam z sytuacjami, kiedy twórcy stron swoim klientom doradzali nie aktualizować wtyczek i WordPressa, gdyż nie odpowiadają za to, że po aktualizacji strona po prostu przestanie działać.  Niezaktualizowany WordPress, motyw czy wtyczka to otwarta brama za ataki, wirusy oraz spam. Doradzając klientowi stosowanie takich praktyk jest nieetyczne i świadczy o braku profesjonalizmu.

Kolejnym błędem jest poleganie tylko na kopii zapasowej robionej automatycznie przez hosting oraz przechowywanie jej na tym samym serwerze gdzie jest postawiona strona. W przypadku awarii serwera nie mamy dostępu do kopii zapasowych. Kopie zapasowe powinniśmy wykonywać zarówno bazy jak i plików znajdujących się na serwerze. Kopie zapasowe najlepiej trzymać  w odpowiednio opisanych folderach (np.  kopia_bazy_nazwastrony_data lub kopia_pliki_nazwastrony_data)  w kilku miejscach: w komputerze, na dysku zewnętrznym lub w chmurze.

Co do częstotliwości wykonywanych kopii to zdecydowanie powinniśmy je robić przed każdą aktualizacją lub poważną zmianą serwisu oraz po wprowadzeniu zatwierdzonych modyfikacji.

Podsumowanie

10 poruszonych przeze mnie błędów wymagają szczegółowego omówienia. W tym artykule jest tylko zarys tematów. Mam nadzieję, że rozpoczynając przygodę z WordPressem przestudiujesz dokładniej poruszone tematy. W Internecie można znaleźć dużo merytorycznych rozwiązań.  Mam nadzieję, że artykuł pomoże Ci ograniczyć ilość popełnionych błędów. Jeśli dopiero zastanawiasz się nad tworzeniem własnych stron WWW i nie wiesz od czego zacząć to przeczytaj artykuł Sylwii Błach Tworzenie stron www – od czego zacząć? Pomoże on Ci określić swoja ścieżkę rozwoju w tematyce tworzenia serwisów.

 

Autor artykułu:

Wita Meczew-Bardecka

Instruktor Kursów Komputerowych Trener IT. Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie. Studiowała na kierunku pedagogika, specjalność e-nauczyciel. Liderka edukacji medialnej. Działaczka społeczna.

Najnowsze artykuły:

Zapisz się do newslettera

Podaj nam swój adres e-mail a będziemy informować Cię o naszych ofertach specjalnych, wydarzeniach przez nas organizowanych oraz przesyłać ciekawe poradniki na temat nauki programowania.