webinar wordpress freelancing

Webinar WordPress & Freelancing – Q&A, część pierwsza

Do rozpoczęcia bootcampu WordPress & Freelancing pozostał niecały tydzień! Niedawno miał miejsce nasz webinar poprzedzający nadchodzący kurs. Rozmawialiśmy o popularności platformy WordPress, a także o tym, dlaczego warto rozpocząć karierę freelancera od naszego bootcampu. Uczestnicy mieli przyjemność poznać nasze Mentorki: Sylwię oraz Olę i usłyszeć odpowiedzi na swoje pytania odnośnie kursu. Dzisiaj przedstawiamy część pytań skierowanych do Oli i jej odpowiedzi.

webinar coderstrust

Ola Gościniak jest mentorką na naszym kursie WordPress & Freelancing i jest odpowiedzialna za część poświęconą freelancingowi. Ma pięcioletnie doświadczenie w poruszaniu się po świecie międzynarodowych projektów, klientów i platform ze zleceniami, dlatego wie dokładnie, jak stworzyć idealną ofertę i dopasować ją do potrzeb klienta. Będzie uczyła komunikacji biznesowej, tworzenia briefów, czy pewności siebie przed kamerą.

Pytanie: Czy zapotrzebowanie na strony internetowe stawiane na platformie WordPress nie spadnie?

Ola Gościniak: Zapotrzebowanie na takie strony internetowe nie spadnie – w XXI wieku każda mała firma potrzebuje własnej strony internetowej.

Pytanie: Czy wymagana jest wiedza programistyczna?

Ola Gościniak: Nie jest wymagana wiedza programistyczna. Umiejętność kodowania jest niepotrzebna, większość stron bazuje na gotowych, płatnych motywach WordPressa, które są przerabiane i dostosowywane do potrzeb klienta.

Pytanie: Czy wymagany jest zaawansowany sprzęt?

Ola Gościniak: Wystarczający jest sprzęt, dzięki któremu można swobodnie poruszać się po Internecie. Nie ma potrzeby inwestowania w bardzo drogi komputer, aby zacząć pracę jako freelancer.

Pytanie: Czy potrzebne jest techniczne wykształcenie?

Ola Gościniak: Nieposiadanie technicznego wykształcenia nie jest problemem w przypadku pracy freelancera – specjalisty od stawiania stron internetowych na platformie WordPress. Z własnego doświadczenia mogę też powiedzieć, że w trakcie moich 5-lat studiów technicznych tylko jeden przedmiot dotyczył stricte tworzenia stron internetowych.

Pytanie: Co jeśli jest to dla mnie zbyt skomplikowany temat?

Ola Gościniak: Jestem w tej dziedzinie samoukiem – swoją pierwszą stronę internetową stworzyłam w 5 klasie podstawówki. Idąc tym torem myślenia, możemy stwierdzić, że skoro dzieci potrafią tworzyć takie rzeczy, to żaden dorosły nie będzie miał problemów z przyswojeniem wiedzy na ten temat.

Pytanie: Ile można zarobić po ukończeniu takiego kursu?

Ola Gościniak: Wszystko zależy od indywidualnej wyceny. Należy pamiętać, że często wybierani są mniejsi freelancerzy, którzy są konkurencyjni pod względem cenowym (około 500 zł za stronę-wizytówkę) i zazwyczaj daną stronę wykonują szybciej w porównaniu do dużych korporacji.

Pytanie: Jaka forma zatrudnienia jest najlepsza? Umowa zlecenie, umowa o dzieło, czy działalność gospodarcza?

Ola Gościniak: Najpopularniejszą formą jest samozatrudnienie – posiadanie jednoosobowej działalności gospodarczej. Spowodowane jest to faktem, iż wiele dużych firm wymaga faktury VAT. Najważniejszą kwestią jest stworzenie odpowiednich wzorów umów i konsultacji ich z prawnikiem, tak aby uniknąć wielu niedogodności w trakcie współpracy.

Pytanie: Jak wygląda kontakt z zagranicznym klientem?

Ola Gościniak: Najczęstszą formą kontaktu są rozmowy przez Skype’a, ale wiele klientów woli porozumiewać się drogą mailową. Ma to swoje plusy, w przypadku barier językowych, gdzie można nawet posiłkować się Google Translatorem. Dodatkową zaletą jest fakt posiadania całej konwersacji w formie pisemnej w razie niedopowiedzeń.

Zainteresowany? Sprawdź nasz Bootcamp WordPress & Freelancing. Dla trzech najszybszych osób, które dołączą do kursu dołączamy dodatkowe godzinne spotkanie z Mentorką, która pomoże znaleźć pierwsze zlecenie.

webinar

CodersTrust Polska to innowacyjna platforma do nauki programowania online z aktywnym wsparciem doświadczonych mentorów z gwarancją pracy w branży technologicznej.